Djeca medija u našem Učilištu

Autor: Ana Goja Ljubešić, 11. 5. 2016.

U ponedjeljak, 9. svibnja 2016., našu školu su posjetili predavači iz Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu predstaviti projekt Djeca medija. Projekt Djeca medija nastao je na temelju zajedničke inicijative Matice hrvatske, Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu i Fakulteta političkih znanosti. Ugostili smo izvanrednog profesora Hrvatskih studija Danijela Labaša, vodećeg hrvatskog komunikologa i osnivača projekta Djeca medija te njegove studente Linu Malek, Sebastijana Ivasovića i Leali Osmančević.

Tog ponedjeljka saznali smo mnogo o prekrivenom oglašavanju, lažnim profilima, pecanju, ovisnosti, povredi privatnosti i nasilju na društvenom mrežama. Bilo je to izuzetno zanimljivo gostovanje Djece medija našem učilištu 9.svibnja.

Cilj i svrha projekta “Djeca medija” sustavna je naobrazba mladih o medijima na zanimljiv način. Devet razreda naše škole prošlo je kroz njihove edukacije medijske pismenosti. Upitali smo nekoliko učenika kako im se svidjelo, evo nekih odgovora:

''Prezentacija nam se svidjela zato što ukazuje na dobre i loše strane medija. Shvatili smo koliko zapravo provodimo vremena na medijima i koliko oni utječu na naš život. Preporučile bismo svima da na You Tubu pogledaju video „Gdje je Buco?“ Zanimljivo je bilo i to što su spomenute ankete provedene kod naših vršnjaka.''

Lana Kolonić i Sara Pešut Odobašić 1a dentalni tehničari

''Predavanje na kojem smo sudjelovali bilo je jako zanimljivo. Otvara drugačiji pogled na današnju tehnologiju i medije. Većina osoba koristi medije svakodnevno, po više sati, a govore samo o tome kako su mediji loši i koliko štete pri odrastanju. Na ovom predavanju smo čuli i kako mediji pomažu pri učenju i zabavi. Svugdje postoje opasnosti pa tako i na internetu, pogotovo na društvenim mrežama, to je istina, ali osobno smatram da ako smo oprezni mediji nam mogu puno pomoći u životu.''

Antonija Marenić 2b dentalni asistent

''Smatram da je predavanje o medijima i Cyber bullyngu bilo vrlo zanimljivo i poučno. Nije bilo monotono, nije bilo stalno o negativnosti medija. Loše strane medija postoje ako često ih mi sami sebi stvorimo.''

Ilijana Mijatović 2b dentalni asistent

''Iako svakodnevno izloženi medijima, život bez njih je nemoguć, postojale su neke stvari vezane uz njih, a koje je trebalo malo pojasniti, produbiti. Važno je znati loše strane naprednih tehnologija. Skoro svako dijete osnovnih i srednjih škola posjeduje mobilni telefon. Njihova svrha promijenila se od samih početaka. Danas pomoću njih istražujemo podatke o onom što nas zanima, igramo igrice, dopisujemo se i slično. Nažalost, sve navedeno stvara ovisnost. Simptomi ovisnosti mogu biti različiti. Od povlačenja u samog sebe, depresije, čak i do suicidalnosti. Internet kojim se koristimo svakodnevno, pun je poruka koje našu podsvijest navode da činimo stvari koje bez njih nikada ne bismo činili. Baš iz tog razloga trebamo biti oprezni pri svakom korištenju interneta. Društvene mreže - bolje je ne imati, jer svaki podatak na njima ostaje pohranjen zauvijek. Cyber bullyng sve je češći jer se zlostavljači ne zaustavljaju u svojim naumima. Djeca mogu ostati trajno traumatizirana. Ovo predavanje nas je naučilo kako se ispravno koristiti internetom i smatram da je bilo vrlo korisno.''

Ivana Jakopović 1e medicinska kozmetičarka

Uloga medija je velika, dok nas informiraju ili zabavljaju, utječu na ponašanje i formiranje vrijednosnih stavova. Masovni mediji postaju glavni odgajatelji mlađih generacija i što je još važnije, oni im postaju uzori. Osim toga, mladi gotovo cijelo slobodno vrijeme provode uz medije. Ne kontroliranjem sadržaja kojeg gledaju, u mladih dolazi do stvaranja pogrešnih moralnih vrijednosti.

Rezultat istraživanja iz 2011. godine koje su provele znanstvenice Bilin i Golub, a koje pokazuje da gotovo 81% hrvatske mladeži i djece igra videoigre,

Učenicima je prezentirano mnoštvo  negativnosti vezanih uz igranje videoigara.

Osobito brine slučaj iz 1999. u SAD-u u Coloradu. Tada su dvojica učenika srednje škole Columbine, izvršili napad na svoju školu. Tijekom masakra u Columbineu u nepunih sat vremena živote je izgubilo 13 učenika i nastavnika, 23 ih je ranjeno, a napadači su na kraju počinili samoubojstvo.

Razloge ove tragedije tražili su brojni stručnjaci, a među brojnim navedenima najčešće se nalaze socijalna izolacija i neprilagođenost , dugotrajna izloženost nasilnim sadržajima (osobito u video igricama), ali i lak pristup velikoj količini oružja koje je dvojac iskoristio u svom krvavom pohodu (puške, ručne bombe…). Prema časopisima, bilješkama i videu koji su učenici ostavili iza sebe, vidljivo je da je jedan od njih razmišljao o samoubojstvu još nekoliko godina prije, a obojica su počeli razmišljati o pokolju još u travnju 1998. – punu godinu prije stvarnog događaja.

Profesor Labaš sa suradnicima ukazao je na posljedice nepravilnog korištenja medija i njihov utjecaj na mlade, na porasta nasilja (u Hrvatskoj osobito smo zabrinuti zbog samoubojstva djevojaka iz Varaždina i Bjelovara kao posljedica maltretiranja preko društvenih mreže, cyberbullyinga), ali i na prednosti medija u obrazovanju djece i poticanju pozitivnih modela ponašanja (razumijevanje, poštovanje i briga o drugima).