Stručna praksa u Frankfurtu

Autor: Administrator , 6. 2. 2018.

I ove školske godine naša škola imala je čast sudjelovati u najvećem programu Europske unije koji sufinancira projekte u obrazovanju Erasmus+ za kojeg je u Hrvatskoj zadužena Agencija za mobilnosti i programe Europske unije. O projektu piše koordinatorica projekta Tatjana Šoša, prof.

Naš projekt „New chance“ drugi je projekt s ciljem razvoja strukovnih vještina u međunarodnom okruženju, kojim učenici imaju priliku vidjeti najsuvremenije tehnike i tehnologije te se upoznati s načinom rada u stranoj zemlji. Pruža im se mogućnosti vidjeti i naučiti sadržaje koje ne mogu u Hrvatskoj na svojim mjestima stručne prakse. U pronalaženju mjesta stručne prakse te u organizaciji projekta pomogao nam je naš partner Hrvatska gospodarska komora u Njemačkoj (Kroatisch-deutsche Wirtschaftsvereinigung).
Nakon raspisivanja natječaja na, od prijavljenih učenika odabrano je dvadeset učenica četvrtih razreda iz sedam različitih zanimanja koja se izučavaju u našoj školi. Te učenice su svojim strukovnim znanjima te poznavanjem njemačkog jezika bile spremne sudjelovati u projektu. U pratnji ovih dvadeset učenica u Frankfurtu je bio profesor engleskog jezika Srđan Bohucki i profesorica njemačkog jezika, ujedno i koordinator ovog projekta,  Tatjana Šoša.
Od 14. siječnja do 27. siječnja 2018. godine, učenice i profesori boravili su u Frankfurtu. Stručnu praksu obavljali su na petnaest različitih mjesta. Devet farmaceutskih tehničarki obavljalo je stručnu praksu u osam apoteka koje su bile na području šireg gradskog centra, s različitim zadacima: od slaganja lijekova, rada u skladištu, izrade krema i masti, sve do izdavanja lijekova i savjetovanja pacijenata.

Jedna dentalna tehničarka radila je u jednom od najvećih njemačkih dentalnih laboratorija Lexmann Rhein-Main, koji se nalazi u predgrađu Mühlheim. Prvi tjedan radila je u gipsaoni, izlijevala otiske, obrađivala modele, artikulirala i kivetirala. Drugi tjedan bila je na keramici i na mobilnoj protetici. Naučila je kako se obrađuju teleskopi, radila je individualne žlice i zagrizne šablone. Dvije dentalne asistentice radile su zajedno u jednoj privatnoj zubarskoj ordinaciji gdje su asistirale prilikom redovnih zahvata, dezinficirale površine, sterilizirale instrumente, prozivale pacijente i radile na računalu. Vidjele su također pripremu za postavljanje implantata te upotrebu rendgen aparata u privatnoj ordinaciji.

Dvije fizioterapeutske tehničarke radile su na različitim mjestima: jedna učenica je radila u „Kinetic Fit-u“ - ordinaciji za fizioterapiju i bolesničku gimnastiku gdje je primijenila dvije vrste masaže: klasičnu manualnu i limfnu drenažu. Također je radila i elektroterapiju, termoterapiju, krioterapiju te svjetlosnu terapiju. Druga fizioterapeutska tehničarka radila je u fitnes studiju „Fitbox Frankfurt City“ u kojem je upoznala EMS tehniku stimulacije mišića pomoću elektroda koje potiču na aktivnost i najdublje mišiće te se osim u redovnom vježbanju zdravih ljudi koristi i u oporavku bolesnika. Na ovaj intenzivan trening koji traje samo 20 minuta dolaze većinom ljudi koji nemaju mnogo vremena za treniranje.

Dvije sanitarne tehničarke radile su u Zavodu za veterinu i zdravstvo u gradu Mainzu. Sa svojim njemačkih kolegama išle su na teren gdje su na bazenima uzimale uzorke vode te išle na pregled vodocrpilišta. Također su išle u sanitarne inspekcije u mesnice, pekarne, dječje vrtiće i dućane mješovitom robom.

Jedna medicinska kozmetičarka radila je u kozmetičkom salonu gdje je promatralu izradu Nail-arta i ekstenzija trepavica, pripremala radni prostor i klijenta za postupke te pružala masažu ruku i nogu nakon tretmana.

Tri zdravstveno laboratorijske tehničarke imale su najdalji put do svoje prakse, čak u susjedni Ingelheim, kamo su putovale brzim vlakom. Ukupno im je trebalo između 1,5 i 2 sata da dođu od hostela do svog radnog mjesta, no, trud im se višestruko isplatio: radile su u institutu „Bioscientia“, jednom od najmodernijih instituta za medicinsku dijagnostiku u Europi, gdje su vidjele najsuvremeniji rad u automatskom laboratoriju koji dnevno obradi oko 20 000 ljudskih i životinjskih uzoraka, dok ih se u hrvatskim laboratorijima za usporedbu napravi oko 200. Uz pomoć velikih stručnjaka sudjelovale su u raznim analizama na vrhunskim aparatima. Za vrijeme svoje prakse čak su bile intervjuirane, jer su prve praktikantice u tom laboratoriju, a tekst će objaviti naš njemački partner Hrvatska gospodarska komora u Njemačkoj na svojim stranicama.

Tako su naše učenice-praktikantice postigle veliki uspjeh i napredak ovim Erasmus+ projektom te stekle vrijedna stručna znanja za koja su dobile i certifikat koji ih potvrđuje, a koji će im pomoći prilikom budućeg traženja posla. Jednako vrijedan je i njihov napredak u znanju njemačkog jezika, kojeg su svakodnevno koristile na svojim radnim mjestima i šire. Dokaz njihove izvrsnosti u struci i u njemačkom jeziku je sigurno povjerenje koje su im mentori dali da izdaju lijekove njemačkim korisnicima, te intervju kojeg su dali u laboratoriju u Mainzu. Na svim radnim mjestima mentori su bili jako zadovoljni njihovim radom, kojeg su visoko ocijenili te će ocjene biti  upisane u stručnu praksu (ECVET sustav ocjenjivanja).

Učenice opisuju stručnu praksu