Unaprjeđenje pismenosti u Zdravstvenom učilištu

Autor: Administrator , 13. 4. 2018.

Potpisivanjem ugovora s Ministarstvom znanosti i obrazovanja, krajem prošle godine započela je provedba projekta „Unaprjeđenje pismenosti u Zdravstvenom učilištu“, financiranog iz sredstava Europskog socijalnog fonda u vrijednosti od 1.489.755,23 kn. Projektom će se tijekom sljedeće dvije godine razviti i s učenicima Zdravstvenog učilišta iz Zagreba provesti deset novih fakultativnih i izvannastavnih programa usmjerenih na razvoj prirodoslovne, matematičke, digitalne, medijske, čitalačke, multikulturalne i višejezične pismenosti. Nositelj projekta je Zdravstveno učilište, a izvodi ga u partnerstvu s Učilištem Ambitio.

Zdravstveno učilište je najveća srednja zdravstvena škola u Hrvatskoj, a redovito provodi i obrazovanje odraslih te je središte za polaganje stručnih ispita u zdravstvu. Ravnatelj Učilišta, Hrvoje Odak napomenuo je kako su se u zadnjim godinama desile značajne promjene u funkcioniranju škole kao i u društvu. Zdravstveni djelatnici su postali vrlo traženi - 2008. godine je 18% učenika u roku od 6 mjeseci nakon završetka škole uspjelo dobiti posao/pripravnički staž u struci, a sada se taj broj kreće oko 36%, dok većina preostalih učenika upiše nastavak obrazovanja. Na državnim natjecanjima znanja i vještina iz struke od 2012. do 2017. godine učenici Zdravstvenog učilišta su u nekoliko disciplina osvojili 9 prvih, 8 drugih i 6 trećih mjesta, a škola je u provođenje svog glavnog cilja, odgoja i obrazovanja mladih ljudi, uključila mnoge privatne i javne tvrtke iz područja zdravstva. Povećanim ulaganjima u opremanje škole (Wi-Fi, veliki televizori i laptopi u svakoj učionici...), u stručno usavršavanje djelatnika (u 2012. je u školi bilo 8 mentora ili savjetnika, dok u 2018. godini 15 nastavnika ima taj status) i udvostručenjem broja sati dodatne/fakultativne nastave, napravljen je dobar temelj za uključivanje škole u ovaj projekt kao i u ostale EU projekte koji sa sobom nose neke nove vrijednosti. U šk. g. 2017./2018. Zdravstveno učilište je uključeno u četiri EU projekta, od kojih je u dva ujedno i nositelj.

Učilište Ambitio iz Zagreba jedna je od vodećih ustanova za obrazovanje odraslih u Republici Hrvatskoj po pitanju uvođenja inovativnih metoda poučavanja u formalne programe za obrazovanje odraslih. Ravnatelj Učilišta, Alen Stranjik rekao nam je da je ova ustanova prva implementirala savladavanje dijela nastavnog programa za obrazovanje odraslih putem e-učenja te je prva ustanova za obrazovanje odraslih koja je provela postupak samovrjednovanja kvalitete. Rezutati procjene kvalitete objavljeni su i u javno dostupnom priručniku „Sustav osiguravanja kvalitete u ustanovama za obrazovanje odraslih“, kako bi se Ambitio model mogao replicirati i u drugim zainteresiranim ustanovama ovakvog tipa. Učilište je do sada samostalno razvilo ili bilo partner u razvoju šest verificiranih programa za obrazovanje odraslih u području zdravstva i zdravstvenog turizma, a trenutno je u tijeku razvoj još šest novih obrazovnih programa u području obiteljskog, sportskog i nautičkog turizma. Među prvima se uključilo i u proces razvoja Hrvatskog kvalifikacijskog okvira te je do sada aktivno sudjelovalo u dva i samostalno vodilo još jedan proces izrade standarda zanimanja, standarda kvalifikacija i obrazovnog kurikuluma. Učilište je do sada uspješno provelo tri značajnija projekta, od kojih su dva financirana iz Europskog socijalnog fonda, a još dva ESF projekta su u tijeku.

Kako doznajemo od voditelja projekta Nenada Petrovića, projektom „Unaprjeđenje pismenosti u Zdravstvenom učilištu“ će se razviti kompetencije učenika potrebne za nastavak školovanja ili kvalitetan ulazak na tržište rada, kao i svijest o važnosti cjeloživotnog učenja. Unaprjeđenjem pismenosti učenici će steći skup vještina i znanja koje će ih osposobiti za pronalaženje, kritičko vrednovanje, obradu i korištenje informacija. Kroz projekt će se u školi izgraditi i sustav za e-učenje, kao dio nacionalnog sustava za učenje na daljinu Merlin u školi. Projektom se razvijaju programi i digitalni repozitoriji za deset novih izvannastavnih aktivnosti i fakultativnih predmeta: Međukulturna komunikacija – engleski, Međukulturna komunikacija – njemački, Primijenjena trigonometrija, Filozofija prirode, Primijenjena kemija, Fizikalna kemija, Primijenjena biologija, Znanost o okolišu, Okoliš i održivi razvoj te IKT u zdravstvenoj komunikaciji. Provedba novih izvannastavnih aktivnosti i fakultativnih predmeta započet će početkom 2018./2019. školske godine, a osim učioničke nastave uključit će i izvedbu terenske nastave na prostoru grada Zagreba, integrativnu terensku nastavu na Sljemenu, posjet klinici Geriatrische Gesundheitszentren der Stadt Graz, dvodnevnu terensku nastavu u Nacionalnom parku Sjeverni Velebit te petodnevnu integrativnu terensku nastavu u Parku prirode Velebit. Sve će ove aktivnosti za učenike biti besplatne.

Stručnim usavršavanjem nastavnika Zdravstvenog učilišta kroz edukativne radionice u područjima metodologije definiranja ishoda učenja, izrade i provedbe kurikuluma za jednu ili više vrsta pismenosti, organizacije i provedbe projektnih dana i tjedana te upotrebe informacijskih i komunikacijskih tehnologija u nastavi, ojačat će se i osobni nastavnički kapaciteti i razviti njihove kompetencije u primjeni metoda učenja i obrazovnih programa temeljenih na ishodima učenja.

Aktualne informacija o projektu kao i pregled trenutnih zbivanja može se pronaći na web stranicama projekta www.pismenost.eu.

Voditelj projekta:

Nenad Petrović